Informacje

Wszechstronność ozonowania

Ozonowanie znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu i gospodarki. Najczęściej stosowane jest w dezynfekcji i odgrzybianiu pomieszczeń, urządzeń lub pojazdów, oczyszczaniu wody (pitnej, basenowej) oraz ścieków, a także w dezodoryzacji pomieszczeń (np. po pożarach lub powodziach). Na tym jednak lista się nie kończy… Zapraszamy na krótki przegląd wybranych prac, poświęconych ocenie przydatności ozonowania w konkretnych branżach.

czytaj więcej

Ozon w walce ze szkodnikami

Zastosowanie ozonu w rolnictwie jest bardzo szerokie i obejmuje niemal wszystkie możliwe sposoby wykorzystania tego gazu. Efektem może być dezynfekcja pomieszczeń, urządzeń, mięsa, warzyw i owoców, produktów spożywczych, uzdatnianie wody, biodegradacja ścieków oraz wycieków składowiskowych… A także walka ze szkodnikami.

czytaj więcej

Bezpieczeństwo ozonowania

Ozon w porównaniu do chloru można wręcz uznać za gaz chemicznie obojętny. Oczywiście w przenośni, bo rzecz jasna w kontakcie z różnymi trującymi związkami będzie tworzyć nowe związki, w tym również szkodliwe. Ale w porównaniu z chlorem jest to niemal przysłowiowa kropla w morzu.

czytaj więcej

Ekologia ozonowania

Problem degradacji środowiska naturalnego istnieje od czasu wybuchu Rewolucji Przemysłowej w Anglii w XVIII wieku. Jest to niestety proces postępujący, pomimo ogromnych nakładów na jego zatrzymanie. Dlatego też każda technologia proekologiczna, czyli spowalniająca degradację przyrody, zasługuje na uwagę. Ozonowanie jest jedną z nich.

czytaj więcej

Efektywność ozonowania

Czy warto stosować ozonowanie, jako metodę dezynfekcji? Każdy, kto choć raz zadał sobie takie pytanie, z pewnością zadał także następne: Co mi z tego przyjdzie? Wdrażanie nowej metody wiąże się zwykle z dodatkowymi nakładami. Czy te nakłady się zwrócą? Jakie wymierne korzyści płyną z dezynfekcji ozonem?

czytaj więcej

Jaki ozonator zastosować?

Ozonatory do zastosowań profesjonalnych posiadają bardziej wytrzymałe podzespoły, których trwałość została obliczona na warunki ciągłej pracy. Ozonatory przeznaczone do użytku domowego pozbawione są cech przemysłowych, dzięki czemu ich koszt został zredukowany do poziomu gwarantującego opłacalność zakupu, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich parametrów rzutujących na satysfakcję użytkownika.

czytaj więcej

Skuteczność ozonowania

Badania nad przemysłowym wykorzystaniem ozonu prowadzone są od grubo ponad stu lat. Pierwsze przypadki ozonowania wody pitnej miały miejsce jeszcze w XIX stuleciu. Z perspektywy czasu wiemy jednak, że już na starcie ozon przegrał rywalizację z chlorem. Czy dlatego, że jest od chloru mniej skuteczny? Paradoksalnie – wręcz przeciwnie!

czytaj więcej